Bacak germe veya uyluk germe, bacaktan fazla deri ve yağın alınmasını içeren bir cerrahi prosedürdür. Genellikle kilo verme sonrasında veya bariatrik cerrahi (mide küçültme ameliyatları) sonrası hızlı kilo verme süreçleri sonrasında, bacakta gelişen sarkmalar sebebi ile yapılır. Bacakta liposuction sonrası gelişen sarkmaları tedavi etmek için de bacak germe (uyluk germe) yapılabilir.

Uyluk Germe Ameliyatı için İdeal Adaylar Kimlerdir?

Bacakta sarkma ve deformite görünümünü düzeltmek isteyen kişiler bacak germe ameliyatı için iyi birer adaydır. Bacak germe ameliyatı (uyluk germe ameliyatı) için bazı kriterler mevcuttur. Bu kriterler aşağıda sıralanmıştır;
⦁ Bacakta yumuşak doku ve deri fazlalığı (bacakta sarkma) olması.
⦁ Kilo verme sürecinin tamamlanmış olması veya hastanın ideal kilosuna yakın olması (bacak germe ameliyatı sonrası daha fazla kilo verme durumunda tekrar deride gevşeme olmaması için).
⦁ Bacak germe (uyluk germe) ameliyatı olacak kişinin psikolojik olarak sağlıklı olması.
⦁ Geçmiş sağlık hikayeniz, genel sağlık durumunuz, beklentilerinizin ışığında Plastik Cerrahınızın muayenesi ve bacak germe ameliyatı için uygun olarak değerlendirmesi.
⦁ Bacak germe (uyluk germe) ameliyatı öncesi sonrası konusunda hastanın beklentilerinin gerçekçi olması.
⦁ Bacak germe sonrası diyet ve spor ile elde edilecek kondisyonu koruyacak bilinç düzeyinde olması.
⦁ Bacak germe ameliyatı öncesi sonrası sigara içmek ameliyat başarısını düşürür. Uyluk germe ameliyatı sonrası komplikasyon risklerini arttırır.
⦁ Bacak germe ameliyatı yaptıranlar sonrasında alkol alımından kaçınmak gerekir.

Bacak Germe (Uyluk Germe) Ameliyatı Çeşitleri Nelerdir?

Bacak germe ameliyatı her hastanın ihtiyacına göre farklı teknik ve özelleşmiş cerrahi yöntemler ile yapılmalıdır. Bacak germe ameliyatında ihtiyaç duyulan bölgeye, deformitenin türüne göre kesinin boyutu, türü ve yeri değişir. Plastik Cerrahınız sizin ihtiyaçlarınıza uygun tekniği seçecektir.
Bacak (Uyluk) Germe Ameliyatı Yöntemleri
⦁ Üst Bacak (Uyluk) Germe
⦁ Mini Bacak (Uyluk) Germe
⦁ İç Bacak Germe
Üst Bacak (Uyluk) Germe
Üst germe ameliyatında bacağın(uyluğun) kasık ile birleştiği kısım hedef alınır. Kesi uyluğun iç kısmında kasık ile birleştiği yerde yapılır. Bu işlem sırasında deri çıkartılırken liposuction ile diyet ve spora dirençli yağlar da liposuction ile alınabilir. Mümkün olan en iyi kamufle olan kesilerden birisidir.

Mini Bacak (Uyluk)

Germe İç bacak germe ameliyatının daha kısa kesi ile yapılan bir formudur. Bacağın üst kısmında kasık ile birleşim yerinde daha kısa bir kesi ile yapılan bir bacak germe işlemi olup, etkinliği daha sınırlı ancak skarı (bıraktığı iz) daha azdır. Daha kısa sürede hızlı bir iyileşme sağlar.

İç Bacak Germe

İç Bacak Germe, iç bacağın (uyluğun) üst-iç kısmındaki fazla deri ve yağı azaltır. Bacaklarının şeklinden memnun olmayan veya aşırı kilo verdikten sonra fazla deri sarkmasından şikayetçi olan hastalar için tasarlanmıştır. İç bacak (uyluk) germe ameliyatı sırasında, izi bacağın iç kısmında kalacak şekilde bir kesi yapılır.
Bazen bu kesi bacağın kasık ve kalça ile birleştiği üst tarafındaki bir kesi ile de birleştirilebilir. İç bacak germe ameliyatı sırasında bacağa liposuction da aynı seansta yapılabilir. Özellikle Vaser Liposuction gibi damarsal yapıları koruyan bir teknik ile kombine edilmesi başarı oranını arttırabilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Ne Yapılmalı?

Uyluk Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası alınacak bazı önlemler, başarı oranını arttırır ve komplikasyon ihtimalini azaltır.
Bacak germe ameliyatı öncesi sonrası yapılması gereken bazı adımlar vardır:
⦁ Uyluk germe ameliyatı öncesi sonrası belirli bir süre sigara ve içkiyi bırakmak.
⦁ Uyluk (bacak) germe ameliyatı öncesi sonrası kan sulandırıcı ve yara iyileşmesini azaltan ilaçları ve takviyeleri kullanmamak önerilir.
⦁ Uyluk germe öncesi ameliyat sahası temizlenir, eğer işlem bölgesinde enfeksiyon varsa uyluk erme ameliyatı yapılmaz.
⦁ Bacak germe ameliyatı öncesi beslenmeye dikkat etmek bir gece öncesinde iyi uyumak ve dinlenmek.
⦁ Bacak germe ameliyatı sonrası aile fertlerinizden ve yakınlarınızdan size ilk birkaç gün yardım edecek birisini ayarlamak.
⦁ Uyluk germe ameliyatı sonrası ilk birkaç hafta istirahat edip, fiziksel aktivitelerinizi sınırlandırmak zorundasınızdır.
⦁ Bacak germe öncesi ameliyat saatinden en az 6-8 saat önce yemek yemekten ve su içmekten kaçının. Midenizde yemek olması anesteziye gitmeyi tehlikeli hale getirebilir.

Uyluk Germe Operasyonu Sonrası Bakım Nasıldır?

Uyluk Germe Operasyonundan hemen sonra uygun pansuman ile kapatılır, kan ve sıvı birikimini önlemek için drenler yerleştirilebilir ve kan-sıvı birikimini önlemek için bir kompresyon giysisi giyilir.
Uyluk germe operasyonu sonrası verilecek ağrı kesiciler konforlu bir ameliyat sonrası dönem için yardımcı olacaktır. Bacak germe ameliyatı öncesi sonrası kanama riskini artırmamak için en az 2 gün aspirin veya kan sulandırıcı özelliği olan ağrı kesicileri kullanmaktan kaçının.
Bacak germe ameliyatı sonrası anestezi, sedasyon ve ağrı kesicilerin kafa karıştırıcı etkileri nedeniyle, bir arkadaşınızın / aile üyesinin sizi ameliyattan eve götürmesi gerekecektir. Ameliyat sonrası erken dönemde yemek yapmak ve tuvalete gitmek gibi düzenli aktiviteleri yaparken yardıma ihtiyacınız olacak.
Uyku, uyluk germe ameliyatı sonrası vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir. Bacak bölgesini germemek ve aşırı hareketlerden kaçınmak bacak germe sonrası iyileşme aşamasında önemlidir. Uyluk germe sonrası merdiven çıkmamalı, çömelmemeli veya yorucu aktiviteler yapmamalısınız. Ancak kan dolaşımını sürdürmek için evinin içinde kısa yürüyüşler yapılabilir.
Bacak germe sonrası banyo, drenler çıktıktan 2 gün sonra yapılabilir. Uyluk germe ameliyatından yaklaşık bir ay sonra, plastik cerrahınızın onayı ile kompresyon giysinizi (korsenizi) giymeyi bırakabilirsiniz. Bacak germe sonuçlarını tam olarak görebilmeniz için bacaklarınızın tamamen iyileşmesi bir yıl kadar sürebilir.

Bacak germe sonrası ne zaman spor yapılabilir?

Bacak germe sonrası 6-8 hafta sonra, plastik cerrahınızdan izin alarak spor yapmaya başlayabilirsiniz.
Uyluk ameliyatı izi belirgin midir?
Uyluk germe ameliyatı izi mümkün olduğunca cepheden görünmeyecek veya bacağın doğal oluklarına oturtulacak şekilde planlanır. Uyluk germeden 2-3 hafta sonra bacak germe ameliyatı izi kesi bölgesinde daha belirgin veya kırmızı görünebilir ancak izleyen haftalar ve aylarda izler solmaya başlayacaktır. Bacak germe yaptıranların yorumları dikiş izinin 1 senenin sonunda solduğu yönündedir.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası Diyet

Mide bulantısı olabileceğinden Uyluk germe Ameliyatı Sonrası Diyet sıvı yiyecekler ile başlanır. “Bacak germe sonrası diyet” te tuz kısıtlaması önerilir. Zira tuz ödemi arttıracaktır. Uyluk germe sonrası normal egzersiz rutininize geri dönmeniz yaklaşık bir ay sürdüğünden, o zamana kadar yiyecek alımını yaklaşık %20 azaltmalısınız. Bu kalori alım ve harcanmasını dengelemek içindir.
Uyluk germe ameliyatı sonrası serbest ve parçalanmaya açık yağ hücreleri diyet ile parçalanmaya hazırdır. Bu sebeple bacak germe ameliyatı sonrası diyet önemle tavsiye edilir. Uyluk germe sonrası diyette bol sıvı alımı önemli bir yer tutar.
Uyluk Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası Sigara
Uyluk Germe Ameliyatı Öncesi Sonrası 4 hafta sigara içmek komplikasyon riskini artırabilir.

Uyluk Germe Sonuçları Kalıcı mıdır?

Uyluk germe sonuçları kalıcıdır ve ömür boyu sürer. Ancak kilo kontrolü olmayan kişilerde tekrar deformasyon riski oluşabilir.
Uyluk germe ameliyatı, vücut hatlarını düzelterek ve istenmeyen deforme olmuş dokuları ortadan kaldırarak daha pürüzsüz ve genç görünen bir görünüm sağlayabilir. Ameliyatın tam sonuçları, uyluk germe sonrası birkaç hafta sonra görülebilir.

Kimlere Uyluk Germe Ameliyatı Yapmıyoruz?

Yara iyileşmesi ve ameliyat sonrası riskleri arttırdığından kontrolsüz diyabet ve benzeri kronik rahatsızlıkları olanlarda uyluk germe ameliyatı yapmıyoruz.
Sigara içenlerde yara iyileşmesi bozulacağından uyluk germe ameliyatından kaçınıyoruz. Anestezi fetüse zararlı olabileceğinden gebe kadınlarda ve kalp damar hastalığı olanda uyluk germe ameliyatı yapılmaz.
Beden algı bozukluğu olan ve ağır psikiyatrik rahatsızlıkları olan kişilerde bacak germe ameliyatı yapmıyoruz.

Bacak Germe Ameliyatının Geçici Yan Etkileri Nelerdir?

Bacak germe ameliyatndan sonra kompresyon giysisi (korse) giyilerek çözülebilecek şişlik (ödem) olacaktır. Bacak germe ameliyatı sonrası bir yıla kadar kırmızı olarak görülen yara izi zamanla sedef rengini alacaktır. Bacek germe sonrası dikiş izini azaltmak için bir takım kremler uygulanabilir.
Bacak germe sonrası ay kadar süren morluklar görülebilir. Drenler kullanılarak tahliye edilebilen sıvı birikmesi görülebilir. Uyluk germe ameliyatı sonrası cilt, güneş ışığına karşı oldukça hassastır ve ameliyattan sonraki ilk birkaç ay kapatılmalıdır. Güneş koruma kremleri (50 faktör ve üstü) kullanılması önerilir. Ameliyat edilen bölgelerdeki ağrı, rahatsızlık hissi ve uyuşukluk gibi durumlar ilaçlarla tedavi edilebilir.

Uyluk Germe Ameliyatı İçin Cerrah Nasıl Seçilir?

Uyluk germe ameliyatı için güvenilir bir cerrah seçtiğinizden emin olun. Özellikle tıbbi nedenlerle yurt dışında bacak germe ameliyatı yaptıracaksanız, öncelikle aracı kurumu değil, cerrahınızı soruşturun. Bu tür büyük operasyonlarda maliyet ve alınan hizmet kalitesi dengesi önemlidir.
“En iyi bacak germe ameliyatı yapan doktor” veya “en iyi uyluk germe yapan plastik cerrah” araştırmanızda cerrahın konuya dair tecrübesi önemlidir.