Badem Göz Ameliyatı (Kantoplasti) Nedir?

Badem göz ameliyatı, daha daha genç, sağlıklı, canlı, estetik ve çekici bir bakış elde etmek amacıyla gözlere daha çekik bir görünüm verilmesini sağlayan cerrahi bir işlemdir. Kantoplasti ile ayrıca göz kapaklarında ya da çevresinde oluşan sarkmalar da kısmen giderilmektedir. Ameliyat hem kadın hem de erkek hastalara uygulanabilmektedir.

Badem Göz Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Badem göz ameliyatı özellikle baygın bakışlı, küçük gözlü kişiler olmak üzere, daha genç, canlı ve çekici bir göze sahip olmak isteyen herkese yapılabilir.  Kalıcı bir operasyon olmasına rağmen, yaş alma ile birlikte ilerleyen yıllarda tekrar edilmesi gerekebilir. Ayrıca alt ya da üst göz kapağında bir sorun varsa (üst göz kapağında deri fazlası ya da alt göz kapağında torbalanma gibi) önce bu sorunun giderilmesi, sonra badem göz ameliyatı yapılması uygundur. Yada göz kapağı estetiği ile kombine edilebilir.

Badem Göz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat lokal anestezi altında klinik yada ameliyathane ortamında, 40-60 dk içinde yapılmaktadır. Kantoplastide gözün dış kantus denen köşesi, yukarı-dışa doğru gerilerek kemik zarına asılmakta ve erimeyen bir dikişle sabitlenmektedir. Ameliyat sonrası eski hale dönülmek istenirse, lokal anestezi altında 20 dk lık bir işlemle dikiş alınarak bu sağlanır. Ameliyat sonrası yara izi kalmaz.

Ameliyatı Sonrası

Operasyon sonrası ikinci gün hasta günlük hayatına dönebilir, duşunu alabilir. Cilt dikişleri eriyebildiği için alınmasına gerek yoktur. Ameliyat sonrası kişiden kişiye değişen hafif kızarıklık, ödem ve ağrı görülebilir. Hasta tam olarak 10 günün sonunda iyileşmiş olacaktır. İlk 1 hafta makyaj ve kimyasal ürünlerden bölgeyi uzak tutmak gereklidir.