G Shot yani ‘G noktası büyütme’ işlemi son zamanlarda merak edilen popüler konular arasındadır. G Shot uygulamasının tek amacı; cinsel birliktelikte uyarılmanın ve hazzın artırılmasıdır.
 

G Shot yani ‘G noktası büyütme’ işlemi son zamanlarda merak edilen popüler konular arasındadır. “G noktası nedir ve nerededir? G noktası nasıl bulunur? Ve G noktası büyütme nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarına ulaşmak için yazımızın devamına bakalım.

G Noktası Nedir? G Spot Kelime Anlamı ve Tarihsel Süreci

G noktası (G Spot) kadın orgazmında yüksek hassasiyet ve hazzın kaynağı olarak düşünülen, varlığı ilk defa 1950’de Alman jinekolog Dr. Ernst Gräfenberg tarafından tarif edilmiş bir bölgedir. Gräfenberg 1950 yılında The International Journal of Sexology dergisinde yayınlanan makalesinde; vajinanın ön duvarında üretra boyunca erotik bir bölgenin olduğunu, her ne kadar tüm vajinal kanal duyarlı olsa da, bu alanın vajinanın diğer bölgelerine göre daha duyarlı olduğunu, hatta orgazm sırasında bu bölgenin sistosel gibi vajina içine doğru bombeleştiğini belirtmekteydi.

G Spot’ ismi ise ilk kez 1981 yılında, Dr. Addiego ve Hemşire Whipple tarafından Gräfenberg spot’u belirtmek için üretilmiş ‘erotik olarak duyarlı bölge’ anlamındaki bir terimdir. Aslında en doğru adlandırma bir noktadan çok; G bölgesi (G zone, G area) şeklinde olmalıdır.

Daha sonralarda ön vajinal duvarında bulunan G noktasının; bir noktadan ziyade kadınlarda yeri değişebilen, kanlanmanın ve uyarılmanın yoğun hissedildiği, orgazmın tetiklendiği bir alan olarak kabul edilmiştir.

 

G Shot işlemi G Spot bölgesine yapılan hyaluronik asit enjeksiyonudur.

Kadınlar arasında en çok merak edilen konu G noktasının yeridir. G noktası var mı yok mu henüz netleşmemişken tam yerini tarif etmek de zordur. Ancak yapılan birçok çalışmaya göre G noktası vajina ile idrar deliği arasında, vajina ön duvarında ve girişten 2-3 cm içeride olarak tanımlanmaktadır.

G noktası nasıl bulunur?

G noktası kadınlarda sabit yerde değildir. Bu nedenle G noktasını bulmak için birçok farklı yönteme başvurulmuştur. Ancak temel amaç vajina içerisinde cinsel uyarımın ve vajinal boşalmanın olduğu yeri saptamaktadır.

G noktası nasıl bulunur’ diye düşünüldüğünde, yapılacak en kolay yöntem; vajina ön duvarına işaret parmağı ile ‘’gel-gel’’ işaretinin yapılmasıdır. Bir süre sonra oradaki alanın kanlanarak daha dolgun hale geleceği ve çıkıntılı bir alan olarak hissedileceği söylenmektedir. Bu esnada bir miktar idrar hissinin oluşması da normaldir.

G noktası büyütme nasıl yapılır?

G noktası büyütme işlemi ‘’G Shot’’ olarak bilinmektedir. G noktası olarak kabul edilen vajen ön duvarındaki alan dolgu maddesi (hyaluronik asit veya yağ dokusu) enjekte edilerek büyütülür. Büyütme işlemi sonrası, G noktasının daha hassaslaştığı ve daha kolay uyarılabilir hale getirildiği söylenmektedir. Yine de bu işlemin tam olarak güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanamamıştır.

G spot enjeksiyonu ile ilgili ilk çalışmalar, üretral sfinkter yetmezlik için yapılan kolajen enjeksiyonlarının ön vajinal duvara uygulanması sonrasında, kadınlarda cinsel fonksiyonun arttığı ile ilgili gözleme dayanmaktadır. İlk defa ABD’li jinekolog Dr. David Matlock tarafından uygulanmış ve G Shot ismi ile tescil edilmiştir.

G Spot Dermal Dolgu Enjeksiyonları

G spot enjeksiyonları kozmetik jinekoloji içindeki uygulamalar arasında yer almaktadır. ‘G spot amplifikasyonu’ veya ‘G spot Ogmentasyunu (Büyütmesi)’ gibi isimlerle bilinir. Bu bölgeye yapılan en sık uygulamalar arasında dermal dolgular ve kolajen-benzeri materyallerin enjeksiyonları yer almaktadır.

G spot amplifikasyonu minimal invaziv bir yöntem olup, duyarlılığı sağlamak ve cinsel ilişki sırasında penisin sürtünmesi ile tatmini arttırmak amacıyla uygulanır. Enjeksiyon genelde mesane boynu ile vajina arasındaki bölgeye deri içine yapılmaktadır.

G Shot ne için yapılır?

G noktası dolgusu (G Shot) farklı amaçlarla yapılabilmektedir. Bunlar:

  • Cinsel hazzı arttırmak,
  • Orgazmı kolaylaştırmak,
  • Orgazmın daha doyurucu hale gelmesi gibi amaçlardır.

G Shot kimlere yapılmalı?

G Shot uygulamasının tek amacı; cinsel birliktelikte uyarılmanın ve hazzın artırılmasıdır. Özellikle, cinsel ilişkide orgazm olamama (koital anorgazmi) sorunu olan hastalar için uygundur. Hayatında hiçbir şekilde orgazmı yaşayamamış hastalarda yapılmamalıdır.

G shot kimlere yapılmamalı?

Bazı durumlarda G shot uygulaması yapılmamalıdır. Bunlar:

  • Gebelik, 
  • Hyaluronik asid alerjisi olanlar,
  • Hiç orgazm yaşamamış olanlar (Bu hastalarda genellikle temel bilgi veya deneyim eksiklikleri vardır)
  • Cinsellikle alakalı yüksek beklentisi olanlar,
  • İleri vajinal genişliği olan kadınlar (Bu hastalar genellikle cerrahi operasyonlardan fayda görmektedirler).

G Shot Fiyat

G Shot fiyatı, prosedürü uygulayan hekime, uygulanan hyaluronik asit ürünü markasına ve miktarına bağlı olarak değişmektedir. Bu konuda klinik ile görüşmenizde fayda olacaktır. Dolgu maddesi seçiminde genital bölge için CE belgesi olan ürünler tercih edilmelidir.

G noktası büyütme nasıl yapılır?

G noktası büyütme işlemi klinik ortamında lokal anestezi eşliğinde yapılan, oldukça basit, günübirlik bir işlemdir. Hasta jinekolojik masada hazırlanır ve kendi kendine manuel uyarım sonrası belirginleşen vajen ön duvarındaki alan işaretlenir. Bu alana önce lokal anestezi uygulanır ve ardından 2 cc kadar hyaluronik asit dolgu maddesi enjekte edilir. Uygulama sonrası yapılan alanda dolgunduk hissedilmelidir. İşlem sonrası istirahate veya pansumana gerek yoktur. Direkt olarak günlük hayata devam edilebilir.

G noktası büyütme işleminin riskleri var mıdır?

G shot uygulaması basit bir işlem olsa da yeterli bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Bazen istenmeyen sonuçlar doğabilir. Çok çok nadiren de olsa bazı komplikasyonları vardır. Bunlar arasında aşırı duyarlılık (hipersensitivite),idrar yolu enfeksiyonu, üriner retansiyon (idrara çıkamama) fistül oluşumu, erozyon, enfeksiyon ve yara oluşumu bulunmaktadır.

G Shot Sonrası Dönem

G shot sonrası az miktar kanama, hafif ağrı ve vajinal akıntı beklenmektedir. İşlem sonrası pansumana gerek yoktur. Günlük hayat ve cinsel ilişki ile ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. Arzu edilen etkinlik işlemden birkaç gün sonra başlamaktadır.

G shot işleminin etkisi ne kadar sürer?

G shot uygulamasında kullanılan hyaluronik asid dolgu maddesinin çapraz bağ ve viskozitesine göre etkinlik genelde 4- 8 ay arasında devam etmektedir. Sonuçtan tatmin olan hastalarda işlem tekrarlanabilir. Ancak kısa süre etki etmesi, yüksek maliyeti, sadece vajen ön duvarına uygulanması ve istenmeyen yan etkilerinden dolayı G shot prosedürü yerini zamanla “orgazm aşısı” olarak da bilinen O Shot işlemine bırakmıştır. Kişinin kendi kanından hazırlanarak elde edilen O Shot (Orgazm aşısı),G Shot işlemine göre pek çok açıdan daha avantajlıdır.