Jawline Çene Dolgusu Nedir?

Daha güçlü ve simetrik çene hattına sahip olmak için uygulanan işleme jawline çene dolgusu denir.
Daha güçlü bir çene hattı; daha genç, daha canlı ve çekici yüz hatlarını simgeler. Çene hattında dalgalanmalar varsa veya çeneniz yüzünüze oranla daha kısa ve geride kalıyorsa Jawline dolgusu tam size göre olabilir.
Birçok kadın daha yumuşak ve daha kadınsı görünen bir çene hattına sahip olmak isterken, birçok erkek de daha keskin ve daha belirgin çene hattına sahip olmak ister.  Jawline dolgu tekniği sayesinde geçici dolgular kullanılarak, 15 dakika içerisinde kolay bir şekilde simetrik ve çekici çene hatlarına sahip olabilirsiniz.
Jawline dolgu uygulamaları, çene hattının görünümünü iyileştirmek için kolayca uygulanabilen ve cerrahi olmayan bir işlemdir. Çene hattının asimetrik olduğunu veya çene hattında dalgalanmalar olduğunu düşünüyorsanız daha estetik görünen bir çene hattına sahip olmak için jawline dolgu tekniği sizin için uygun olabilir.

Kimler Yaptırıyor?

Çene hattını daha belirgin ve yüz hatları ile uyumlu hale getirmek isteyenler, çene hattındaki sarkma ve dalgalanmaları gidermek isteyenler, çene ucunu bir miktar daha uzatmak isteyenler gibi daha estetik yüz hatlarında sahip olmak isteyen herkes jawline dolgu uygulamasını yaptırabilir.
Jawline dolgu tekniği adından da anlaşılacağı üzere çene hattına yapılan hyaluronik asit içerikli dolgular için kullanılan tekniktir. Ortalama kalıcılık süresi 1 – 2 yıldır.
Bu işlem genel sağlığı iyi olan ve ideal kilolarına yakın olan yetişkinlerin çoğunda yapılabilir. Jawline dolgu tekniği ile çene kontüründe ince ama fark edilir bir değişiklik sağlanabilir.
Jawline çene dolgusu yüz hattını belirleyen küçük ama önemli bir dokunuş olduğu için tecrübeli doktorlar tarafından yapılması tavsiye edilir.

Nasıl Yapılır?

Uygulama öncesinde çene hattında dolgu kullanılacak olan bölgeler belirlenir ve bu alanda işaretleme yapılır. Daha sonra topikal anestezi kremi sürülerek bölgenin uyuşması sağlanır. 
Jawline dolgu tekniğinde çapraz bağlı hyalüronik asit içerikli dermal dolgular kullanılmaktadır. Kişiye özel olarak açılan dolgular cilt altına yerleştirilirken herhangi bir acı hissi olmaz. 
İşlem sırasında, çene çizgisi boyunca çeşitli yerlere küçük miktarlarda dermal dolgu jeli enjekte edilir. Bu işlem, cildi içten dışa doldurarak alanın konturlarını değiştirir. Sonuç, daha belirgin ve iyi görünen bir çene çizgisidir. Dermal dolgu enjeksiyonu, çene hattından sarkan gevşek cildi dolgunlaştırmaya yardımcı olurken bölgenin daha genç görünmesini sağlar.
İşlem genelde 15 dakika içerisinde kolay ve konforlu bir şekilde tamamlanır. İşlem sonunda günlük hayatta hiç bir aksama olmadan dönüş sağlanabilir.
Bandaj gerekmez. Birkaç gün boyunca çene hattını ovalamaktan kaçınılması gerekir. İşlemden 15 gün sonra kontrol seansına gelmesi istenir.

Yan etkisi, zararı var mı?

Jawline çene dolgusu uygulamalarında çapraz bağlı hyalüronik asit içerikli geçici dolgu maddeleri kullanılmaktadır ve bu uygulamaların komplikasyon riski yok denecek kadar azdır.
İşlemden hemen sonra enjeksiyon yapılan bölgelerde kısa süreli olarak hafif şişme ve kızarıklıklar görünebilir. Bu durum istenirse makyajla gizlenebilir ve bir kaç gün içerisinde geçer.
Bununla birlikte, düşük de olsa enjekte edilen materyalin cildin altındaki topaklar halinde toplanması olasılığı vardır. Genellikle, bu topaklar dermal dolgu maddesini yeniden dağıtmak için masaj yapılabilir. Diğer durumlarda, vücut yavaş yavaş onu yeniden emer ve şişlikler yumuşar.

Jawline Çene Dolgusu Ne Kadar Kalıcı?

Jawline çene dolgusu uygulamaları ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisi de kalıcılık süresidir. İşlemin kalıcılık süresi ortalama 1 ile 1,5 yıl arasındadır. 
Bu süre içerisinde cilt altına yerleştirilen hyaluronik asit içerikli olan dermal dolgu yavaş yavaş vücut tarafından yok edilecektir.  Bu süre sonunda çene hattı işlem öncesi öncesi görünümüne geri döner.
Jawline dolgusunun yaklaşık %20 si cilt altında kalmaya devam eder. Bu sebeple tekrar eden uygulamalarda kalıcılık süresi artmaktadır.

Geri Alınabilir mi?

Evet jawline çene dolguları geri alınabilir dolgulardır. Jawline dolgu tekniğinde hyalüronik asit içerikli dermal dolgular kullanılmaktadır. Bu dolgular vücut tarafından ortalama 1 ile 1,5 sene içerisinde emilerek kaybolur. Ancak kişinin talep etmesi halinde dolguların daha erken sürede eritilmesi mümkündür.
Dolgu eritme işlemi de jawline dolgusu ile aynı şekilde yapılır. Cilt altına dolgu eritici madde enjekte edilerek dolgunun kaybolması sağlanır. İşleri geri almak kolaydır, herhangi bir ameliyat, kesi vs. gerektirmez.

Acı hissedilir mi?

Hayır Jawline dolgusu yaparken acımaz. Tahmin edilenin aksine ağrılı bir işlem değildir.
Uygulama öncesinde topikal anestezi kremi uygulanarak bölgenin tamamen uyuşması sağlanır. Daha sonra cilt altına giriş yapılarak işlem tamamlanır.
Bazı Jawline dolguları içerisinde acı hissini azaltmayı sağlayan lidokain de bulunmaktadır, bu sebeple oldukça kolay ve konforlu bir işlemdir.
Sonuçlar ne zaman görünür?
Çene dolgusu uygulamasının sonucu uygulamanın hemen ardından görülebilmektedir. İlk günlerde uygulamaya bağlı olarak hafif ödem ve küçük morluklar olabilir ancak kısa sürede geçer. İstenirse bu süre içerisinde makyajla kolayca kapatılabilir.