Meme Küçültme Estetiği

Meme küçültme bir veya iki memeden glandüler ve yağ dokusunun çıkarılması işlemidir. Amaç memelerin boyutunu ve ağırlığının azaltılmasıdır. Meme küçültme ameliyatı genellikle bir plastik cerrah tarafından yapılır ve yaklaşık iki ila dört saat sürer.

Meme Küçültme Nedir?

Kadın memesinin boyutunu küçültmek için yapılan cerrahi işleme meme küçültme denir. Bu genellikle sırt ağrısı ve kötü duruş gibi sağlık nedenleriyle olur. Ama aynı zamanda tamamen estetik sebepleri de olabilir. Genellikle meme dikleştirme ile meme küçültme de sunulur. Göğüs küçültme ameliyatları, ne zaman yapıldıkları ve riskleri hakkında her şeyi anlatacağız.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Tüm meme küçültme işlemlerinde ilgili doku veya ya alınır. Birçok kadın büyük göğüsler isterken, çok büyük göğüsler de bir yük olabilir. Bu durumdan etkilenenler genellikle kronik sırt ve boyun ağrısından muzdariptir. Bazen duruş bozuklukları ve hatta fıtıklaşmış diskler meydana gelir.
Çok büyük göğüslerden kaynaklanan psikolojik stres de rol oynayabilir. Estetik nedenlerden dolayı kadınlar genellikle vücutlarında kendilerini çok rahatsız hissederler. Bu daha sonra cinsel yaşamınızı ve spor aktivitelerinizi etkileyebilir.

Meme Küçültme Yöntemleri

Çeşitli meme küçültme teknikleri mevcuttur. Hepsinde memeden yağ ve salgı dokusu alınır. Ancak kesilerin tam yeri değişir. Temel olarak, cerrah mümkün olduğunca az iz bırakmaya çalışır. Hangi yöntemin kullanılacağına hasta ile karar verilir.
Cerrah memeden çok fazla doku çıkarırsa, meme küçültme işlemine ek olarak sıklıkla meme dikleştirme gerçekleştirir. Bu da sonucu kadınlar için daha estetik hale getirir.

Meme Küçültme Öncesi

Operasyon öncesi hazırlıklar yapılması gerekir ve verilen doktor tavsiyelerine uyulmalıdır. Meme küçültme için olası nedenler şunlardır:

  • Duruş bozukluğu, sırt ve boyun ağrısı gibi ortopedik şikayetler
  • Eşit olmayan büyüklükte göğüsler
  • Göğüs altı kıvrımında cilt tahrişi ve egzama (intertrigo)
  • Psikolojik stres

Bu gibi durumlarda meme küçültme genellikle tek tedavi seçeneğidir ve hastayı büyük ölçüde rahatlatır.
Erkeklerde Meme Küçültme; Erkek meme boyutunun da küçültülmesi gerekebilir. Yani, meme büyüdüğünde ve kadınsı göründüğünde işlem gerekir. Böyle bir sözde jinekomasti, genellikle etkilenen erkekler için çok büyük bir duygusal yükü temsil eder. Ayrıca, genellikle bir ağrı ve gerginlik hissi vardır. Diyet, egzersiz veya ilaç tedavisi jinekomastinin nedenini ortadan kaldıramazsa meme küçültme ameliyatı yapılır.
Ameliyattan önce öncelikle operasyon planlaması yapılır. Bunu yapmak için cerrah, göğüslerin boyutunu ve şeklini ölçer ve kesiyi yönlendirmek için bir işaretleyici ile hastanın vücuduna kılavuz çizgiler çizer. Yatarken memenin şekli ayaktakinden önemli ölçüde farklıdır. Prosedürün kendisi genel anestezi altında gerçekleşir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyatın kapsamına bağlı olarak, yaklaşık iki ila yedi gün arasında bir hastanede kalış süresi beklemelisiniz. İşlem sırasında yerleştirilen drenler, kan veya yara salgısı yoksa hemen çıkarılır. Bu genellikle iki ila üç gün sonra olur.
Ameliyat sonrası şişlik ve renk değişikliği oldukça normaldir. Bunlar bir süre sonra kendiliğinden geriler. Ancak bu yapılıncaya kadar nihai estetik sonuç doğrulanamaz. Bu ancak meme küçültme ameliyatından yaklaşık üç ay sonra mümkündür. Gerekirse, talebiniz üzerine operatif son işleme gerçekleştirilebilir.
Dikişler yedi ila on dört gün sonra alınır. Ancak bir süre sonra kendiliğinden eriyen özel dikişler de vardır. Meme küçültme ameliyatından sonra ilk defa özel destekli sütyen giymelisiniz. Bu sadece yaraya baskı yapmakla kalmaz, iyileşme sürecinde memelerin deforme olmamasına da neden olur. Destek sutyenini en az altı hafta boyunca günde 24 saat giyin.
Meme küçültme ameliyatı sonrası fiziksel kısıtlamalar olur. Tenis, golf veya ağırlık çalışması gibi öncelikle göğüs ve kol kaslarını zorlayan sporlardan kaçının. Ayrıca yara iyileşmesini bozmamak için saunaya veya solaryuma gitmemelisiniz. Ayrıca meme küçültme ameliyatından sonraki ilk birkaç hafta yüz üstü ya da yan yatmak yerine sırt üstü yatmak da gerekir.