Meme Dikleştirme Operasyonu

Meme Dikleştirme, bazı nedenlerden elastikiyetini ve hacmini kaybetmiş sarkık göğüslerin dikilmesi ve sıkılaştırılmasına denir. Sarkan memelerin boyutuna göre implant ile meme büyütme de yapılabilir.

Meme Dikleştirme

Günümüzde birçok bayan tarafından tercih edilen bir yöntem halini almış meme dikleştirme ile yapılan düzeltmeler;

 • Yaşla birlikte sarkan göğüsler,
 • Hamilelik veya kilo kaybından sonra sarkık göğüsler,
 • Tübüler meme gibi meme malformasyonları,
 • Göğüslerin şekli ve görünümü,
 • Aynı anda meme büyütme ile küçük göğüsler düzeltilebilir.

Göğüsler Neden Sarkar?

Göğüste sarkma veya sarkma nedenleri;

 • Hamilelik ve emzirme, aşırı gerilmiş cilt, süt üretiminden sonra kendi kendine geri çekilemez,
 • Kilo kaybı, göğüslerde yağ dokusu kaybı,
 • Yaşlanma süreci cilt elastikiyetinin kaybı,
 • Büyük, ağır göğüslerin uzun süreli etkisi cilt dokusunun aşırı gerilmesine neden olabilir.

Göğüs dikleştirme sizin için bir seçenek mi? Meme dikleştirme özellikle 40 yaş üstü kadınlar arasında popülerdir. Çoğu zaman, operasyon hamilelik ve emzirmeden sonra veya şiddetli kilo kaybından sonra yapılır.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Teknik olarak mastopeksi olarak da adlandırılan meme dikleştirme, memenin şeklini optimize eden plastik-estetik cerrahi bir işlemdir. Sıkı ve genç bir memenin tekrar ortaya çıkabilmesi için genellikle sıkılaştırılır ve fazla deri çıkarılır.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Belirli olgunluğa erişmiş kadınlar için uygulanabilir. Göğüs dikleştirme nasıl yapılır? Meme dikleştirme için meme küçültme ameliyatına benzer ve uzmana danışılarak belirlenen çeşitli cerrahi teknikler vardır. Günümüzde en modern ve nazik yöntem OrbiShape yöntemidir.
Temel olarak, operasyon genellikle genel anestezi altında yatan hasta olarak gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında cerrah, fazla dokuyu çıkararak ve gerekirse meme ucunu daha yüksek bir konuma kaldırarak üç adede kadar kesi yapacaktır.

Göğüs Dikleştirme Operasyona Hazırlık

Tıbbi açıdan bakıldığında, bu genellikle sorunsuzdur. Sarkan, sarkık bir göğüs, kadınları bedenlerinden hoşnutsuz hale getirebilir ve özgüvenlerini zedeleyebilir. Bu tür sorunlar meme dikleştirme için büyük bir nedendir.
Ara sıra meme dikleştirme ihtiyacı, bir ilişki sorunu veya başka bir psikolojik çatışma tarafından tetiklenebilir. Ameliyatın kadına ne ölçüde yardımcı olacağı önceden daha detaylı tartışılmalıdır.

Meme Dikleştirme Öncesi

Meme dikleştirmeden önce nelere dikkat edilmelidir? Ameliyat için ön koşul, hastanın büyümesinin tamamlanmış olması ve memelerinin tam olarak gelişmiş olmasıdır. İdeal olarak, emzirmeyi zorlaştırabileceği veya imkânsız hale getirebileceği için işlem hamilelik ve emzirmeden sonra yapılmalıdır. Kadın yeni doğum yapmışsa, memenin normale dönmesi için emzirmeden sonra en az sekiz ay beklemesi gerekir.
Ayrıntılı bir konsültasyonda doktor (genellikle plastik cerrah) hastalarını çeşitli cerrahi teknikler ve meme dikleştirmenin olası riskleri hakkında önceden bilgilendirir. Tersine, kadın doktora ameliyattan ne beklediğini ve “yeni” göğsünü nasıl hayal ettiğini söyler. Mastopeksi için hangi cerrahi yöntemin kullanılacağına birlikte karar verirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Koruyucu Sütyen Kullanımı

Ameliyat sonrası sutyen kullanımı tavsiye edilir. En büyük sıkılaştırma etkisi T-cut ile elde edilebilir. Burada doktor meme ucunu alt kenardan meme kıvrımına kadar dikey olarak keser ve içeri ve dışarı doğru kesmeye devam ederek baş aşağı bir T oluşturur. L kesim, göğüs altı kıvrımına kadar aynı şekilde çalışır, ancak yalnızca orada dışa doğru devam eder. Cerrah bunu tamamen yatay bir kesi yapmadan yaparsa, Lejour tekniği olan i-cut’tan bahseder.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

Bir iki ay içerisinde iyileşme gözlenebilir. Yara izinin seyri ve görünümü, meme dikleştirme her zaman görünür yara izleriyle ilişkilendirilir. Kapsam, kesi tekniğine ve çıkarılacak cilt flebi miktarına bağlıdır. Genellikle göğüs altı kıvrımında ve meme ucundan göğüs altı kıvrımına dik bir yara izi oluşur. Zamanla bu izler azalmaya devam edecektir.
Ancak ömür boyu görünür kalacaktır. Çok fazla deri fazlalığı varsa, meme ucunun genellikle yukarı doğru hareket ettirilmesi gerekir. Bunun için meme başı çevresinde bir kesi yapılır ve ardından dairesel bir iz oluşur. Bununla birlikte, genel olarak, bu noktada nispeten göze çarpmayan bir yara izi beklenebilir.

Meme Kaldırma Ameliyatından Sonra Emzirilebilir mi?

Ameliyat sırasında süt bezleri büyük oranda korunur bundan dolayı emzirme gerçekleştirilebilir. Meme dikleştirmenin riskleri nelerdir? Meme dikleştirme ile komplikasyon riski çok düşüktür. Morarma, kanama ve enfeksiyon nadirdir ancak herhangi bir ameliyatla ortaya çıkabilir. Meme ucunda veya cildin bazı bölgelerinde duyu bozuklukları ve hassasiyet kaybı da normaldir ve birkaç hafta sonra geçer.
Meme dikleştirme profesyonel bir şekilde yapılmadığı takdirde meme uçlarının boyutlarında ve yanlarında farklılıklar veya eşitsizlikler olabilir. Bu nedenle ameliyatın deneyimli bir cerrah tarafından yapılması son derece önemlidir. Her hasta aynı zamanda meme dikleştirmenin görünür izler bıraktığını, ancak dikkatli takip tedavisi ve bakımı ile çok iyi iyileşebileceğini bilmelidir.
Göğüs Dikleştirme Ameliyatından Sonra Tekrar Sarkma Olabilir mi?
Tekrardan hamile kalmayı düşünenler de sarkma gözlenebilir. Kesi tekniğine bağlı olarak hasta ameliyattan sonra emzirmeye devam edebilir. Areolayı tamamen ortadan kaldıran prosedürler oldukça nadirdir. Aile planlaması tamamlanmadıkça, nitelikli bir doktor genellikle meme dikleştirmeye karşı tavsiyede bulunacaktır.
Doktor seçerken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyım? Tüm estetik müdahalelerde fiyat asla belirleyici unsur olmamalıdır. Cerrahınızın prosedürle ilgili geniş deneyime sahip olması ve ona güvenmeniz önemlidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatından Sonra Emzirebilir miyim?

Evet, emzire bilirsiniz. İşlemi yalnızca uzun yıllar meme dikleştirme deneyimine sahip iyi eğitimli cerrahlar yapmalıdır. Ancak doğru kliniği bulmak kolay değildir. Birçok klinik aynı hizmeti sunar, ancak kalite ve hizmet bakımından farklılık gösterir.
Klinik seçim kontrol listesi;

 • Kliniğe ulaşım kolay mı?
 • Tıbbi ekipman güncel mi?
 • Doktorların yeterli deneyimi var mı?
 • Doktora güveniyor musun?
 • Hijyen ve temizlik standartlarına uyuluyor mu?
 • Herhangi bir referans ve inceleme var mı?

Sıkı, iyi şekillendirilmiş bir meme, güzellik ve kadınlığın bir ifadesidir. Ancak cildin yıllar içinde elastikiyetini ve esnekliğini kaybetmesi oldukça normaldir. Bu doğal yaşlanma süreci yüzde kendini gösterir ve göğüste durmaz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Memede Kalacak İzler Rahatsız Edici midir?

Hayır, uygun tedavilerle izlerin çoğunluğu geçer. Göğüs dikleştirmenin bir kadının refahını ve benlik saygısını önemli ölçüde iyileştirebileceği tartışmasızdır. Öte yandan, operasyon belirli bir komplikasyon riski ile ilişkilidir. Ve sıkı bir göğsün memnun edeceğinin garantisi yoktur.
Bu nedenle doktor ve hasta, riskleri ve beklenen faydaları önceden ayrıntılı olarak görüşmeli ve ancak tüm kriterleri dikkatlice tarttıktan sonra işleme karar vermelidir. Ayrıca mastopeksi neredeyse her zaman tıbbi olarak gerekli olmayan tamamen estetik bir önlem olduğu için hastaların masrafları kendilerinin karşılaması gerekebilir. İmplantlar eklenirse, maliyetler genellikle artar.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

18 yaş ve meme olgunluğuna ulaşıldıktan sonra yapılabilir. Meme dikleştirme nedenleri nelerdir? Sonuçta hiçbir kadın göğüslerinin ömür boyu gevşek kalması gerçeğinden kaçamaz. Bunun temel nedeni cilt ve bağ dokusunun yaşla birlikte elastikiyetini ve esnekliğini kaybetmesidir. Bununla birlikte, bu sürecin ne zaman ve ne ölçüde başlayacağı, çok sayıda bireysel olarak farklı faktöre bağlıdır.
Örneğin, çok büyük ve ağır göğüsler başlangıçta cildin daha küçük göğüs boyutuna göre daha fazla gerilmesine neden olur. Ayrıca, bazı kadınlar, popüler olarak “kötü bağ dokusu” olarak bilinen şeyde elastikiyetlerini diğerlerinden daha hızlı kaybetme eğilimindedir. Hamilelik dokuları da zayıflatabilir. Meme yağ dokusu içerdiğinden kadınlar kilo verdiklerinde bile dolgunluklarını kaybederler. Bazı kadınlar göğüslerinin doğal şeklinden veya meme uçlarının geniş alanından da rahatsız olurlar.

Meme Dikleştirme ve Meme Büyütme Birlikte Yapılabilir mi?

Bu konuda doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Tipik olarak, plastik cerrah meme dikleştirme işlemini hastanede gerçekleştirir. İşlem genel anestezi altında yapılır ve iki ila üç buçuk saat sürer. Mastopexy, bazıları meme küçültme için de kullanılan yirmiden fazla farklı kesim tekniğine sahiptir. Doktor ve hasta tarafından cerrahi yöntemin seçimi birçok faktöre bağlıdır.
Bir yanda kadınların istek ve düşünceleri sorulur. Öte yandan, fiziksel ihtiyaçlarından, örneğin göğüslerinin büyüklüğünden, cilt ve bağ dokusunun dokusundan ve meme uçlarının konumundan bahsedilir. Amaç her zaman mümkün olduğu kadar az iz ile doğal bir meme şeklinin oluşturulmasıdır. Bunu başarmak için meme büyütme veya küçültme, implantların yerleştirilmesi ile birleştirilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatını SGK karşılar mı?

Genellikle karşılamaz fakat doktorumda danışabilirsiniz. Tüm bu cerrahi yöntemler fazla deriyi alır ve genellikle meme ucunu yukarı doğru hareket ettirir. Doktorlar, i-cut ve Lejour tekniğini kullanarak cildi özel bir dikişle toplamak ve yarayı dikmek için kan ve salgıların akabileceği bir drenaj oluşturur. Bu, başlangıçta, cilt doğal olarak küçüldükçe birkaç ay sonra iyileşen küçülmüş bir yara izi yaratır. Son olarak hastaya göğüsleri destekleyen ve sabitleyen sıkı bir bandaj veya özel bir sutyen verilir.

Meme Dikleştirmede Göğüs Boyutum Değişecek mi?

Ameliyata göre değişiklik yapılabilir. Ameliyattan sonra ne olur? Göğüsler genellikle şiş ve genellikle ilk birkaç gün ağrılıdır. Bu semptomlar düzelene kadar hastaya ağrı kesici ilaç verilebilir. Doktor genellikle ameliyattan birkaç gün sonra yara drenajını çıkarır. Daha sonra en az ilk üç hafta ve daha sonra en az üç hafta boyunca gece gündüz giymeniz gereken bir destek sutyeni alacaksınız. Herhangi bir sorun yoksa hasta operasyondan yaklaşık bir hafta sonra hastaneden taburcu edilir.

Ameliyatsız Göğüs Dikleştirme Mümkün mü?

Maalesef mümkün değildir. Meme boşaltıldıktan sonra yaralar dikilir ve bir bandaj uygulanır. Drenaj alındıktan sonra en az altı hafta özel bir sutyen giyilmelidir. Göğüs dikleştirmeniz için yöntemler ve kesme teknikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Göğüs Dikleştirme Sonrası Hissizlik Olur Mu?

İlk birkaç gün hissizlik yaşanabilir. Genel olarak konuşursak, uzmanlar aile planlaması tamamlandığında meme dikleştirmeyi önerir. Yeni bir hamilelik memenin şeklini tekrar değiştirebilirken, süreç emzirme yeteneğini etkileyebilir.
Meme dikleştirme nedenleri ne olursa olsun, aşırı kilo dalgalanmaları sonucu bozabileceğinden, tüm hastalar önceden ideal veya istenen kiloya ulaşmış olmalıdır. Hastanın ilk durumuna bağlı olarak, meme dikleştirme her zaman meme küçültme veya implantlarla meme büyütme ile birleştirilebilir.