Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılır?

Augmentasyon plastisi olarak da adlandırılan meme büyütme ameliyatı, memelerin hacmini arttırmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Bu uygulamalarda; meme implantları, meme dokusu veya göğüs kaslarının altına yerleştirilir. Bu yazımızda sizler için meme büyütme ameliyatları hakkında bütün merak ettikleriniz derlenmiştir. Keyifli okumalar dileriz. 

Meme büyütme ameliyatı hangi amaçlarla yapılır?

Meme büyütme ameliyatı yaptırmanın çeşitli nedenleri olabilir. Bir memenin diğer memeden daha küçük olması ya da küçük memelere sahip olunması kadınlarda özgüven problemlerine neden olabilir Bunun haricinde meme kanseri ameliyatı sonrasında meme büyütme ameliyatı yapılabilir. 
Meme büyütme ameliyatı süreci ve sonrasında karşılaşacağınız görüntü hakkında doğru beklentilere sahip olmak için cerrahınızla açık bir iletişim içinde olmanız çok önemlidir. 

Meme büyütme ameliyatlarında ne çeşit implantlar kullanılır?

Meme büyütme ameliyatlarında vücudun kendisinde bulunan yağ dokusu ve kök hücrelerden yararlanabildiği gibi silikon ya da tuzlu su içeren implantlar da kullanılabilir. 

Vücudun kendi dokusunun kullanıldığı ameliyatlarda, karnın iki yanında bulunan yağ tabakasından alınan yağlar, meme dokusuna yerleştirilir. Bu yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olabilmeleri için damarlarla beslenmeleri gerekir. Yeni damarlanmayı oluşturmak için de kök hücrelerle birlikte nakledilmesi gereklidir. 
İmplantlar ise silikon bir kılıf içeresinde bulunan tuzlu su ya da yine silikon bir jel içerebilirler. Tuzlu su içeren implantlar, yerine yerleştirildikten sonra steril salin sıvısı ile doldurulurlar.

Meme büyütme ameliyatına nasıl hazırlanılır?

Meme büyütme ameliyatı öncesinde, büyüklüğü, hissi ve görünümü hakkındaki tercihler konusunda plastik cerrah ile görüşülür. Cerrahınız meme yapınızı inceleyecek, yapısına göre düz, dokulu, yuvarlak veya gözyaşı damlası şeklinde, tuzlu su veya silikon jel içeren farklı tipteki implantları ve sizin için uygun olan cerrahi tekniklerin seçeneklerini sunacaktır. 

Sigara kullanıyorsanız, ameliyattan önce bırakmanız tavsiye edilir. Bunun haricinde, görüşmeniz sırasında kullandığınız bütün ilaçları hekiminize bildirmelisiniz. Bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı ya da ağrı kesici gibi ilaçlar varsa doktorunuz bunları ameliyattan önce bırakmanızı isteyebilir. Ameliyat olmadan önceki gün, gece 12’den sonra bir şey yiyip içmemek, genel anestezi sırasında oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından önemlidir. 
Ameliyat olmaya karar vermeden önce aşağıdakileri göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır:

Meme implantları göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Sarkan göğüsleri düzeltmek için, göğüs büyütmeye ek olarak mastopekti denilen bir göğüs dikleştirme uygulamasına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Meme implantlarının ömür boyu süreceği garanti edilmez. Kullanılan implantın ömürleri farklı olmakla birlikte ortalama süresi 10 yıldır. İmplant takıldıktan sonra takılan implantın yırtılması ya da sızdırması denilen implant rüptürü nadir de olsa gözlenen bir durumdur. Ayrıca, ameliyat olduktan sonra alınan ya da verilen kilolar memelerin görüntüsünde değişikliğe neden olabilir. Bununla beraber, memeler yaş ile birlikte değişmeye devam edecektir. Bu gibi sorunlar ileride tekrar bir cerrahi müdahale olasılığını akla getirmelidir. 

Mamogram sonuçlarını yorumlamak daha zor olacaktır. Meme implantlarınız varsa, rutin mamogramlara ek olarak, özel tetkiklere ihtiyacınız olabilir.

Sağlık sigortanız meme implantlarını kapsamaz. Tıbbi olarak gerekli görülen ve kanser sonrası memenin tamamen alınmasını gerektiren mastektomiden sonra bazı sigortalar meme büyütme ameliyatını karşılayabilir. Bunun haricinde, tıbbi olarak gerekli olmayan durumlarda, meme büyütme operasyonları sigorta kapsamında değildir. İlgili ameliyatlar veya gelecekteki görüntüleme testleri dahil olmak üzere bütün masrafları karşılamaya hazırlıklı olmanız gerekmektedir.

Hastalar, doktorun tavsiyesi veya kişisel isteklerine göre bir gece hastanede konaklayabilir ya da aynı akşam evlerine dönebilirler. Bazı durumlarda meme dokusuna dren konulması gerekebilir. Drenler genellikle ertesi gün, cerrahi müdahale olmadan kolayca çıkartılabilir. Meme büyütme operasyonu sonrasında 1 hafta araba kullanılması tavsiye edilmez.

Meme büyütme operasyonları hemen hemen her zaman genel anestezi altında yapılır. Bununla beraber, bazen, verilen hafif bir sedatif ile birlikte lokal anestezi ile de meme büyütme cerrahisi gerçekleştirilebilir. Ameliyat yaklaşık 1-2 saat arasında sürmektedir.